Polüneuropaatiate taastusravi

Polüneuropaatia võib põhjustada erinevaid kaebusi nagu krambid jalgades, tundlikkuse häired ja paresteesiad (tuimus, valu, põletav või sipelgajooksutunne, vibratsioon), koordinatsioonihäire, fastsikulatsioonid (tõmblused teatud lihasgrupis), liigeste ebastabiilsus, kergesti tekkivad haavandid jms. Sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt polüneuropaatia tekkimise põhjusest.

Perifeerse polüneuropaatia põhjused:

 • autoimmuunhaigused
 • diabeet
 • alkoholism
 • vitamiinide defitsiit
 • põletikud
 • degeneratiivsed haigused
 • Quillain-Barre sündroom
 • CIDP
 • pahaloomulised kasvajad
 • kokkupuutumine toksiliste ainetega
 • pärilikud haigused (Charcot-Marie-Tooth) jms

Polüneuropaatiate esinemisel määratakse esmalt selle põhjus. Sageli tehakse haigele ENMG, kus patsienti uurib neurofüsioloog. Määratakse kas tegemist on demüelinisatsiooniga või aksonaalse protsessiga. Arst uurib uurib lihasjõudu, tundlikkust ja võib kasutada ka erinevaid toimetulekuteste.

Hinnangu koostamise järel seatakse eesmärgid. Taastusravi teenused sõltuvad sellest, kas tegemist on ägeda või kroonilise polüneuropaatiaga.

Füsioteraapia

Ägeda polüneuropaatia korral on oluline säilitada liigesliikuvus, kui haigel on väljendunud halvatus. Seetõttu on mitu korda päevas vaja teha liigeste liikuvuse ulatust suurendavaid/säilitavaid passiivseid või aktiivseid harjutusi (ROM). Olulised on ka asendravi  ja venitused, valu kontroll ning abivahendite kasutamise õpetamine. Quillain-Barre haigetel võib osutuda vajalikuks ka hingamisfunktsiooni parandamine ja toetamine.

Kroonilise polüneuropaatia puhul on tähtis tüsistuste vältimine. Füsioterapeudi juhendamisel tehakse lihaseid tugevdavaid isomeetrilisi, isotoonilisi ja isokineetilisi harjutusi. Harjutatakse kõndi eesmärgiga parandada kõnnimustrit. Vältida tuleks ülekoormust, vajadusel leitakse sobiv abivahend ja õpetatakse selle kasutamist. Näidustatud võib olla ka massaaž, venitusteraapia, kinesioteipimine, elektriravi (microZ seade, nahakaudne närvistimulatsioon ehk TENS) ning kontrastvannid jalgadele (külma ja kuuma vaheldus parandab tundlikkust).

Tegevusteraapia

Tegevusterapeut õpetab kasutama erinevaid abivahendeid eelkõige käelise tegevuse parandamiseks, sh ortoosid, mis kompenseerivad käelihaste nõrkust. Tegevusterapeut nõustab kodu kohandamisel, et suurendada turvalisust ja vältida kukkumisi.

Raviarst

Arst määrab sobiva valuravi skeemi. Pööratakse tähelepanu kaasuvatele haigustele. Diabeetilise polüneuropaatia korral jälgitakse glükoosi ainevahetust ja vajadusel korrigeeritakse diabeedi ravi. Troofiliste haavandite esinemisel toimub koos õega haavandite ravi.

Massaaž
Ravimassaaž võib kesta 30, 45 või 60 minutit, olenevalt probleemi olemusest ja vajadusest.
Massaaž parandab lihaste ja teiste pehmete kudede elastsust ja toonust, vähendab lihaspinget, mõjub soodsalt rühile ja liiegsliikuvusele, aktiveerib ainevahetust ja lümfiringet, leevendab stressi ja tõstab organismi üldist vastupanu.