Polüneuropaatiate taastusravi programm

Perifeerse polüneuropaatia põhjused võivad olla väga erinevaid:

  • autoimmuunhaigused,
  • diabeet,
  • alkoholism,
  • vitamiinide defitsiit
  • põletikud,
  • degeneratiivsed haigused,
  • Quillain-Barre,
  • CIDP, pahaloomulised kasvajad,
  • kokkupuutumine toksiliste ainetega,
  • pärilikud haigused (Charcot-Marie-Tooth),
Millised kaebused esinevad polüneuropaatia puhul?

Krambid jalgades, paresteesiad (sipelgajooksutunne, põletav tunne, jne), koordinatsioonihäire, fastsikulatsioonid (väikesed tõmblused teatavas lihasgrupis), liigaste nõrkus, kergesti tekkivad haavandid, tundehäire (valu ja vibratsioonitunne), tuimus, valu.

Nii nagu on väga erinev polüneuropaatia tekkimise põhjus on ka süptomite varieeruvus väga erinev.

Polüneuropaatia puhul peab arst kõigepealt määrama selle põhjuse.

Sageli tehakse haigele ENMG, kus EMG aparaadiga uurib patsienti neurofüsioloog kes määrab kas on tegemist demüelinisatsiooniga või on tegemist aksonaalse protsessiga. Kindlasti uurib arst lihasjõudu, tundlikust ja võib kasutada ka erinevaid toimetulekuteste.

Pärast hinnangu koostamist pannakse paika eesmärgid. Taastusravi teenused sõltuvad sellest, kas on tegemis ägeda või kroonilise polüneuropaatiaga.

Füsioteraapia

Äge polüneuropaatia: tähtis, et lamajal haigel kui tal on väljendunud halvatused, säilitada liigestes liigesliikuvus. Seetõttu on paar korda päevas vaja läbi viia liigeste liikuvuse ulatust suurendavaid/säilitavaid passiivseid või osaliselt aktiivseid harjutusi (ROM). Väga tähtis on asendravi voodis. Tähelepanu vaja pöörata lihasvenitustele. Haiguse ägedas faasis on tähtis valu kontroll. Quillain-Barree haigetel ka vajadusel hingamise toetamine. Erinevate abivahendite kasutamise õpetamine.

Krooniline polüneuropaatia: kõndimise toetamine, progressiivne kõnnitreening. Tähtsal kohal tüsistuste vältimine. Füsioterapeudi juhendamisel tehakse lihaseid tugevdavaid harjutusi, vältida ülekoormust. Abivahendite kasutamine. Kindlasti on siin omal kohal massaaz ja venitusteraapia. Lihaste tugevdamiseks kasutab füsioterapeut nii isomeetrilisi, isotoonilisi, isokineetilisi kui ka manuaalteraapia võtteid. Kasutatakse ka teipimist.

Patsiendile võib teha ka elektri-ravi microZ seadmega, TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation). Kontrast-vannid jalgadele, külma ja kuuma vanni vaheldus parandab tundlikkust.

Tegevusteraapia

Tegevusterapeut õpetab kasutama erinevaid abivahendeid, seda just enam käelise tegevuse parandamiseks. Kindlasti kuuluvad siia erinevad ortoosid, mis kompenseerivad käelihaste nõrkust. Samuti annab tegevusterapeut informatsiooni kodu kohandamiseks, kukkumiste vältimiseks, turvalisuse õpetuseks üldisemalt.

Raviarst

Arst jälgib kaasuvaid haigusi, diabeetilise polüneuropaatia korral jälgib glükoosi ainevahetust ja vajadusel korrigeerib diabeedi ravi. Kui on tekkinud troofilised haavandid siis koos med. õega toimub vajadusel haavandite ravi. Valuravi skeemi väljatöötamine.

Massaaz
Ravimassaaz võib kesta 30, 45 või 60 minutit, olenevalt probleemi olemusest ja vajadusest.
Ravimassaaz parandab lihaste ja teiste pehmete kudede elastsust ja toonust, vähendab lihaspinget, mõjub soodsalt rühile ja liiegsliikuvusele, aktiveerib ainevahetust ja lümfiringet, leevendab stressi ja tõstab organismi üldist vastupanu.