Compression therapy after amputation

SISSEJUHATUS

Alajäsemete amputatsioon on sageli pika ja raske haiguse tagajärg. Patoloogia mis on põhjustanud amputatsiooni on sageli krooniline ja süvenev. Kõnealune protsess tähendab pikaajalist jõupingutust ja mitmeid kirurgilisi protseduure, et päästa jäset. Sellise patsiendi taastusravi on väljakutse ja multidistsiplinaarse meeskonna lähenemine on osutunud heaks lahenduseks. Iceross silikoon lainer on olnud haiglates kasutusel viimased 10 aastat kompressioonravi teostamiseks ning sellel on olnud head tulemused.

Käesolev juhend kirjeldab kuidas kasutada Iceross Post Op silikoon lainerit kompressioonraviks pärast amputatsiooni. On oluline, et tervishoiu spetsialistid, kes plaanivad seda meetodit kasutada, kohandaksid selle protokolli oma keskkonda.

OSSUR Kristinsson CPO töötas välja esimese silikoon laineri 1986 aastal, mis oli suureks läbimurdeks proteesimise ajaloos. Össur hf. on juhtiv silikoon lainerite tootja, mida kasutavad amputeeritud üle maailma. Iceross Post Op on valmistatud OSSUR-i patenteeritud SENSIL-st, meditsiinilise silikooni materjal, eesmärgiga maksimeerida kasutaja mugavust. Iceross Post Op ehitus ja geomeetria tagab järgulise ja pideva kompressiooniravi. Samuti puudub sellel meetodil “kägistav mõju” mis sageli tekib traditsiooniliste meetoditega. Iceross Post Op-l on laineri distaalses otsas patenteeritud stabiliseeriv maatriks mis stabiliseerib pehmet kude. Kinnitusdetail distaalses otsas tagab ka köndi kaitse Põhieesmärgid Iceross Post Op-l on: – turse vähendamine – köndi kujundamine proteesimiseks -aitab kaasa valu vähendamisele – kiirendada taastusravi protsessi

ICEROSS POST OP LAINERI KASUTAMINE

Iceross Post Op laineriga saavutatakse parim tulemus kui koheselt pärast operatsiooni on paigaldatud rigiidne dressing ja mida on kasutatud 5-7 päeva.* Kompressioonteraapia Iceross Post Op laineriga peaks algama 5-7 päeva peale operatsiooni. Silikoon laineri kasutamine varases staadiumis on ülimalt tähtis kuna suurima turse saavutab amputeeritud jalg esimese nädala jooksul pärast operatsiooni. Kompressioonteraapia on kõige tõhusam ravi selle vastu. Lainer paigaldatakse järk järguliselt, tagades, et amputeeritu ja jäse harjuksid kompressiooni ja uue keskkonnaga. Iceross2Iceross3 *Lilja M., Öberg T., Proper Time for Definitive Transtibial Fitting. Journal of Prosthetics and Orthotics. Vol. 9, No. 2/Spring 1997, p. 90-95.

MIDA SAAVUTATE ICEROSS POST OP LAINERI KOMPRESSIOONTERAAPIAGA

Tagab kõrgekvaliteetse kompressioonteraapia. Kooniline lainer tagab sama sujuva järgulise kompressiooni mis väheneb proksimaalselt ja ei ole sõltuvuses paigaldajast. Tagab amputatsiooni jäseme kiirema valmisoleku proteesimiseks. Varajane ravi Iceross Post Op laineriga on näidanud selle panust jäseme valmisoleku kiirendamisel mis võimaldab amputeeritule paigaldada protees juba varajases staadiumis ja vähendab sõltuvust meditsiinipersonalist.
Köndi kujundamine. Kompressioonteraapia Iceross Post Op laineriga tagab amputatsiooni jäseme optimaalseima kuju proteesi hülsi jaoks, seega vähendades ka proteesist tingitud komplikatsioonide riski.

PROTSESSI ETAPILINE KIRJELDUS

Haava sidumine Asetage haavale side. Õhu- ja veekindel side on eelistatud efektiivseima haava paranemise saavutamiseks. Vajadusel  kasutada imavaid sidemeid. Iceross4Iceross5 Laineri suuruse valimine Iceross Post OP laineri õige suuruse valimiseks kõverdage kergelt põlve. Mõõtke 4 cm köndi distaalsest otsast ja tehke sidemele jälg. Õige suuruse saab mõõtes selle koha ümbermõõtu. Mõõtmisi tuleks läbi viia iga päev ja märkida need üles vastavasse tabelisse. Soovitav on valida lainer mis vastab sellele suurusele või mõõtudelt lähim väiksem suurus, et anda patsiendile positiivne esmakogemus ja vältida ebameeldiva kompressiooni riski. Ödeemi vähenedes tuleb ka vähendada Laineri suurust. Sellega tagatakse, et Iceross Post Op lainer ühtib köndi suurusega ja on tagatud pidev kompressioonteraapia. Amputeeritud jäseme kompressioon on ülimalt oluline. Kui amputeeritu tunneb ebamugavust või valu mis on põhjustatud kompressioonist siis tuleb valida suurem lainer.

Iceross Post Op laineri paigaldamine ja eemaldamine
 1. eemaldage Iceross Post Op lainer pakendist
 2. pritsige Iceross Clean and Simple alkoholil baseeruvat libestit laineri VÄLISPINNALE, hoidke ära kontakt amputandi nahaga. Libesti tagab laineri sujuva paigaldamise ja eemaldamine ning hoiab ära amputeeritu ebamugavustunde.
 3. asetage üks käsi laineri sisse ja keerake seesmine pind välja. Kui vaja lisage juurde libestit pinnale MIS EI OLE kokkupuutes amputeeritud nahaga.

Iceross7Iceross6 Iceross8Iceross9 Iceross10

 1. tehke kindlaks, et lainer on täielikult ümber pööratud ja avatud võimalikult suur osa selle põhjast. Asetaga laineri põhi otse vastu amputeeritud jäseme distaalset otsa.
 2. rullige lainer mööda jalga üles välja. Kui rullimine on raskendatud, eemaldage lainer ja lisage libestit.
 3. libistage käega mööda lainerit, et ei leiduks õhutaskuid. Kui leiate õhutasku tuleb lainer maha võtta ja asetada uuesti.
 4. suhelge pidevalt amputeerituga, selgitamaks välja, et ei esine ebamugavust. Kui vaja siis asetage laineri peale õhuke sokk, et vältida kleepumist voodiriietele.
Iceross Post Op laineri eemaldamine
 1. enne laineri eemaldamist märkige ravikaardile pealoleku aeg.
 2. piserdage laineri välispinnale libestit, vältige kontakti amputeeritu nahaga.
 3. rullige Iceross lainer maha. Raskuste tekkimisel lisa juurde libestit.
 4. pärast eemaldamist keerake Iceross lainer tagasi oma normaalsesse asendisse.
Iceross Post Op igapäevane kasutamine

Esimene päev – Iceross lainer paigaldatakse üks tund hommikul ja üks tund pärastlõunal. Teine päev – Iceross lainer paigaldatakse kaks tundi hommikul ja kaks tundi pärastlõunal. Kolmas päev – Iceross lainer paigaldatakse kolm tundi hommikul ja kolm tundi pärastlõunal. Neljas päev – Iceross lainer paigaldatakse neli tundi hommikul ja neli tundi pärastlõunal. Neljanda päeva kasutamist loetakse juba täielikuks kasutamiseks ja järgnevatel päevadel Iceross lainer asetatakse peale neljaks tunniks kaks korda päevas kuniks meditsiiniline personal otsustab,et kompressioonteraapia tulemus on saavutatud ja jäse on valmis proteesimiseks. Tegevused tuleb registreerida ravikaardil. Iceross11  N.B kus võimalik, on soovitatav, et Iceross lainer paigaldatakse patsiendile enne siirdumist, näiteks voodist ratastooli ja läheb tualetti. See tagab nõutud kompressiooni liikumise ajal. ÖSSUR Post Op lainerite edasimüüja Eestis on Rehabilitatsiooniabi OÜ, asukohaga Tallinn Tulika 19.