Füsioteraapia

Füsioterapeut on erialase haridusega spetsialist, kes tegeleb liigutuste funktsiooni hindamise ja taastamisega, kasutades selleks kehalisi harjutusi ja erinevaid füüsikalisi võimalusi (sooja- ja külmaravi, ultraheli-, magnet- ning elektriravi jms). Kaasaegne füsioteraapia põhineb peamiselt aktiivsetel teraapiameetoditel. Teraapia eesmärk ja sekkumised seatakse vastavalt probleemile. Oluline roll on kliendi haigusteadlikkuse tõstmisel, sobiva liikumisharrastuse kujundamisel ja optimaalse koormuse tagamisel.

19.09-8     3.10-197

Terapeutilised harjutused füsioterapeudi juhendamisel

Füsioterapeudid kasutavad oma töös terapeutilisi harjutusi, toetades seda asendravi, manuaalsete võtete ja füüsikalise ravi meetoditega (ultraheli, elektriravi, sooja- ja külmaravi).

3.10-233 19.09-140

Elektromüostimulatsioon lihasjõu arendamiseks / TENS elektrivool valuravis

Füsioterapeut hindab abivahendi vajadust ja väljastab vajadusel tõendi abivahendi soetamiseks, õpetab abivahendit kasutama ja annab ergonoomikaalaseid soovitusi.

21.09-151    3.10-tegevuspilt-248

Abivahend sokkide jalga panemiseks vasakul / jalalaba tõsteortoos paremal

Olenevalt probleemi keerukusest ning haiguse põhjustest kaasatakse raviprotsessi ka muud spetsialistid. Füsioteraapia efektiivsust toetab oluliselt koduste harjutuste regulaarne sooritamine.

Ambulatoorne füsioteraapia võib osutuda vajalikuks erinevate haigusseisundite puhul:

  • statsionaarsel taastusravil viibinud patsiendi ravi jätkamine ambulatoorselt (insult, traumad, operatsioonid, muud taastusravi vajavad haigusseisundid)
  • erinevad lihasprobleemid (lihasrebend, -pinge, -nõrkus-, valu jms)
  • selja-, kaela- ja õlavaevused (ülekoormus, trauma jms)
  • liigeseprobleemid (liigese liikuvuse piiratus, valu)
  • jäsemete amputatsioonid
  • kasvu eas tekkivad korrigeerimist vajavad seisundid (skolioos jms)

 

Kuidas pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule?

1. Ravikindlustatud patsiendi füsioteraapia teenuse eest maksab näidustuse olemasolul Eesti Haigekassa. Füsioteraapia individuaalteenuse vajaduse määrab sel juhul taastusarst. Vajalik on pere- või eriarsti saatekiri taastusarstile (arvestage eriarsti ootejärjekorraga). Tavapäraselt määratakse 3-10 kohtumist füsioterapeudiga, sobivad ajad lepitakse kokku pärast arsti vastuvõttu 3. korruse ambulatoorses registratuuris.

2. Teraapiafond: võimaldab perearstil suunata oma patsiendid meditsiinilise näidustuse olemasolul otse mittekliiniliste spetsialistide nagu füsioterapeudi, logopeedi ja psühholoogi vastuvõtule.

3. Konsultatsiooniks või taastusravi jätkamiseks on füsioterapeudi teenusele võimalik registreerida ka ilma saatekirjata omarahastusel. Tavapäraselt leitakse sobiv aeg käesolevale või järgnevale nädalale. Tutvu hinnakirjaga.

Registreerida saab telefonil 6390420 või registratuur@taastusravi.ee.

 

Millega pean arvestama füsioterapeudi vastuvõtul?

Füsioterapeudi vastuvõtt kestab tavapäraselt 45 minutit. Soovitav on tulla kohale veidi varem riiete ja jalanõude vahetamiseks (vabalt liikumist võimaldavad). Mittevajalikud asjad jätke 3. korruse ooteala kappidesse. Olemas on riietusruum ja dušš.

Riietumine: Arvestage, et füsioterapeut võib seisundi täpsemaks hindamiseks vajadusel paluda hetkeks lahti riietada üla- või alakeha. Kui teie probleem on seotud puusa-, põlve- või hüppeliigesega, on abiks kui kannate lühikesi spordipükse. Õlaprobleemi puhul on hea kui kannate käisteta särki. Füsioterapeut jälgib teie lihaste tööd ja liigeste teljelisust tegevustel, mis on paremini nähtav kui nahk ei ole kaetud. Soovitav on kaasa võtta ka dressipluus juhuks kui hakkab jahe.

Joomine ja söömine: Liikumisel kaotab keha vedelikku kiiremini kui rahuolekus. Väsimuse ennetamiseks ja sooritusvõime tõstmiseks jooge kogu päeva vältel piisavalt vett (1,3-1,8 L/ööpäevas, 400-600ml 2h enne teraapiat). Aktiivse teraapia ajal on soovituslik alustada vedeliku tarbimist 30 min pärast teraapia algust. Korralik toidukord võiks olla 2-4 tundi enne teraapiat (hästi sobib süsivesikuterikas ja vähese rasvasisaldusega toit: leib, kartul, pasta, riis.), 30 min enne sportlikku tegevust on soovitav süüa kerge vahepala.

Lisainformatsioon terapeudile: Kui teete regulaarselt harjutusi mõne harjutuskava/juhendi alusel, või kui teil on täpsustavaid arstlikke pabereid oma seisundi kohta, võite need füsioterapeudi esimesele vastuvõtule kaasa võtta. Teavitage oma terapeuti alternatiivsetest ravimeetoditest mida kasutate.